Aktywny Wypoczynek arrow Porady i artykuły arrow 30 powodów dla których warto biegać
30 powodów dla których warto biegać Drukuj E-mail

30 powodów dla których warto biegać

Autor: Patrycjusz Urbanek

Czy wiedzieliście Państwo o tym, że intensywna i systematyczna aktywność fizyczna może Was ochronić przed zaćmą oraz związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej?

Osoba, która przebiegnie około 9 kilometrów (9,2 kilometra) na dobę jest aż o 35% mniej narażona na wystąpienie zaćmy od osoby, który biegnie tylko trochę ponad 2 kilometra (2,2 kilometra). Natomiast biegacz lub biegaczka, którzy przez cały dzień pokonują dystans od 2 do 4 kilometrów zmniejszą pojawienie się związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej o blisko 1/5 (19%). W przypadku biegaczy przebiegających ponad 4 kilometry na dzień - ryzyko zmniejsza się aż o 42%. Naukowcy z z Lawrence Berkeley National Laboratory podsumowują te osoby, które poświęcają 30 minut w ciągu doby na aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu, chronią swoje oczy przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Badania zostało przeprowadzone na grupie 31 000 biegaczy. Czemu jeszcze warto biegać?

 1. Bieganie redukuje poziom złego cholesterolu – TNS OBOB opublikował badania z których wynika, iż aż 80 procent Polaków nie wie, ile wynosi norma "złego" i "dobrego" cholesterolu (odpowiednio LDL i HDL). Zapominalskim przypominamy: Stężenie całkowitego cholesterolu we krwi powinno być niższe niż 190 mg/dl, cholesterolu LDL 115 mg/dl. Zaś stężenie HDL powinno maksymalnie wynosić: dla mężczyzn 40 mg/dl a dla kobiet 46 mg/dl.
 2. Bieganie zmniejsza poziom cukru we krwi (wspiera walkę z cukrzycą) - Czy wiesz, że regularne bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II aż o 50%? Czy wiesz, że nie musisz mieć nadwagi aby mieć cukrzycę? National Institutes of Health informuje, aż 15% osób z cukrzycą typu drugiego nie jest "stereotypowym tłuścioszkiem" "Tłusty chudy" - nazywają badacze i "słodki zestresowany" - w czasie stresu produkujemy znacznie więcej kortyzolu (hormon stresu) oraz cukru - wniosek: przewlekły stres prowadzi do powstawania cukrzycy typu II.
 3. Bieganie obniża wysokość ciśnienia tętniczego i zwiększa wydajność płuc - Coraz większa grupa naukowców uważa, że zbyt wysokie ciśnie krwi i jednoczesne tłumienie emocji, mogą łączyć się z pewnymi zmianami, które zachodzą w pracy mózgu. Nie chcesz aby inni odbierali Cię jako osobę oschłą emocjonalnie? Naukowcy zapewniają, "Jeśli Twoje ciśnienie wróci do normy, emocje również".
 4. Bieganie łagodzi objawy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) a także menopauzy – Niestety, aż 85% kobiet cierpi z powodu PMS, co ciekawe samo PMS ma blisko 150 objawów! Eksperci zalecają: ruch i zdrowa dieta, przez cały miesiąc!
 5. Bieganie ułatwia "wyzbycie się" napięć i stresów.
 6. Bieganie podnosi poziom hormonów szczęścia.
 7. Bieganie pomaga "usuwać" stany lękowe, depresyjne i nerwicowe.
 8. Bieganie zwiększa skuteczność działań profilaktycznych antynowotworowych.
 9. Bieganie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.
 10. Bieganie wspomaga system odpornościowy - Czy wiedziałeś o tym, że przewlekły stres uszkadza nasz układ immunologiczny? Naukowcy coraz głośniej mówią o psychoneuroimmunologii. Ich uwadze nie ucieka fakt, że częściej chorują Ci, którzy "na co dzień bardzo dużo się stresują"!
 11. Bieganie odmładza.
 12. Bieganie zwiększa naszą naturalną inteligencję i podnosi zdolność uczenia się oraz kreatywnego, twórczego myślenia.
 13. Biegania pozwala trwale i bezpiecznie zgubić zbędne kilogramy.
 14. Bieganie zamienia tkankę tłuszczową na tkankę mięśniową.
 15. Bieganie kształtuje talię osy, ujędrnia biust i znacząco podnosi mięśnie pośladkowe.
 16. Bieganie likwiduje "nerwicowe, napięciowe" bóle pleców.
 17. Bieganie pozwala na ucieczkę od codziennej rzeczywistości - Bieganie to czas wyłącznie dla Ciebie!
 18. Bieganie jest tanie i można robić to wszędzie - nawet mieszkając w "blokowisku"!
 19. Bieganie ułatwia zasypianie i reguluje zegar biologiczny - Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, że te osoby, które śpią zbyt mało, znacząco zwiększają ryzyko pojawienia się u siebie dodatkowych kilogramów. Okazuje się bowiem, że niedobór snu wpływa na pracę jednego z hormonów, który odpowiada za nasz apetyt. Apetyt znacznie zwiększa się u "niedospanych".
 20. Bieganie dodaje pewności siebie.
 21. Bieganie "usuwa" nałogi z Twojego życia.
 22. Bieganie wspomaga usuwanie z organizmu wszelkich niebezpiecznych i niepotrzebnych substancji.
 23. Bieganie ułatwia "przejście" na zdrową żywność i utrzymanie diety.
 24. Biegania pozwala nawiązać nowe i interesujące znajomości.
 25. Bieganie nauczy Cię zarządzać własnym czasem.
 26. Bieganie nie zagląda do metryki - Nigdy nie jest za wcześnie ani zbyt późno by zacząć!
 27. Bieganie zwiększa libido i poprawia jakość życia seksualnego - grupa endokrynologów z Uniwersytetu Buffalo, Stan Nowy York sprawdzili, w jaki sposób otyłość wpływa na poziom męskiego hormonu, testosteronu. Po przeprowadzeniu badań wyszło na jaw, że wyższe BMI (wskaźnik masy ciała) był równoznaczny z niższym poziomem testosteronu. Co bardzo istotne aż u 40% otyłych mężczyzn odnotowano spadek testosteronu do poniżej normy.
 28. Bieganie uczy systematyczności.
 29. Bieganie "prostuje".
 30. Bieganie jest modne!

--
Autor tesktu jest redaktorem serwisu jak-biegać.pl.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.