Aktywny Wypoczynek arrow Porady i artykuły arrow Paintball i bezpieczeństwo
Paintball i bezpieczeństwo Drukuj E-mail

Paintball i bezpieczeństwo

Autorem artykułu jest Orzech

Patrząc na grę w paintball z perspektywy widza można dojść do wniosku, że paintball to niebezpieczny sport. Widzimy grupę ludzi biegających, skradających się i strzelających do siebie z urządzeń przypominających broń. Nic bardziej mylnego, otóż paintball jest bezpieczną grą, pod warunkiem, że zastosuje się wszystkie reguły bezpieczeństwa!

Popatrzmy na to z innej strony ile jest sportów takich jak hokej, football amerykański oraz inne które gdyby nie ściśle zasady bezpieczeństwa byłby bardzo niebezpieczne, powodowały by mnóstwo kontuzji skutkiem czego byłoby wycofanie danej dziedziny sportu. Jednakże stosując odpowiednią odzież ochronną oraz przestrzegając ustalonych zasad ryzyko kontuzji jest minimalizowane. Podobnie jest z paintballem, gdy będziemy stosować się do zaleceń bezpieczeństwa ryzyko, że coś złego może się nam przydarzyć niemal do zera. Wśród zasad bezpieczeństwa można wyszczególnić odpowiedni ubiór graczy, pewne reguły do których gracze powinni się niezbędnie stosować oraz właściwe przygotowanie pola do gry.

Zacznijmy od opisu właściwego opisu ubioru gracza, otóż najważniejszym i niezbędnym elementem każdego gracza jest maska paintballowa. Bez niej gracz nie zostanie wpuszczony na żadne pole do gry. Maska ma za zadanie ochraniać wzrok oraz słuch gracza, dlatego też tak ważne jest aby maska była w dobrym stanie technicznym oraz nie miała żadnych uszkodzeń. W zasadzie maska jest jedynym niezbędnym elementem ubioru gracza, jednakże można i warto się wyposażyć w komplet ubrań z ochraniaczami lub przynajmniej w ochraniacze częściowe. Mimo, że trafienie nie jest jakoś specjalnie bolesne, ale do najprzyjemniejszych rzeczy tez nie należy, a gdy przyjdzie nam "zebrać serię" robi się dopiero nieprzyjemnie, nie mówiąc o tych wszystkich siniakach które się pojawiają. Dla tego strój z piankowymi ochraniaczami jest bardzo rozsądnym posunięciem. Warto też pamiętać o rękawicach, gdyż wystawiane dłonie są dość częstym celem. Na pewno każda wydana na strój ochronny złotówka nie będzie zmarnowana.

Oprócz ubioru należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. Pod żadnym pozorem nie wolno ściągać maski na polu gry.
  2. Należy tak ustawić marker, aby prędkość wylotowa była MNIEJSZA niż 300fps, jeśli nie wiemy z jaką prędkością początkową strzela nasz marker to podejdźmy organizatora/właściciela pola on na pewno będzie miał chronometr i pomoże nam w ustawieniu markera.
  3. Po opuszczeniu pola gry trzeba na lufę zatyczkę lub ballerbaga co zapobiega przypadkowemu wystrzeleniu kulki.
  4. Nie powinno się strzelać do nikogo z odległości mniejszej niż 1metr.

To są cztery najważniejsze zasady bezpieczeństwa które powinny obowiązywać na każdym polu paintballowym oraz podczas każdej rozgrywki, stosując się do nich unikniemy kontuzji oraz naszym zachowaniem nie spowodujemy niebezpiecznej sytuacji.

Ostatnim elementem bezpiecznej gry w paintball to odpowiednio przygotowane pole do gry, zazwyczaj nie dotyczy nas to bezpośrednio ale powinniśmy wiedzieć czego należy oczekiwać o organizatorów alby nasza zabawa przebiegała w sposób bezpieczny. Dobrze przygotowane pole powinno być ogrodzone siatką zabezpieczającą, która zatrzyma wyszczekiwane kulki na terenie pola tak aby widzowie mogli bezpiecznie śledzić grę, podłoże boiska powinno być równe, najlepiej trawiaste, a porozstawiane przeszkody nie powinny stanowić zagrożenia dla graczy, najlepiej gdy są to tzw balony. Tak przygotowane pole zminimalizuję ryzyko zwichnięcia kostki, uderzenia się o coś czy też uszkodzenia ubioru czy sprzętu. Na każdym polu powinno znajdować się urządzenie do kontrolowanie prędkości wylotowej kuli - tzw. chronometr, a organizator gry powinien kontrolować graczy czy ich markery spełniają wymogi bezpieczeństwa. Powyższe zasady powinny być przestrzegane na każdym polu do gry a za ich przestrzeganie odpowiada organizator.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie leży w naszych rękach i stosowanie się do wyżej wymienionych zasad pozwoli nam bezpiecznie grać w paintball. Nie pozostaje zatem nic innego jak życzyć wszystkim udanej i przede wszystkim bezpiecznej zabawy.

--
Orzech
Silesiapaintball
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl