Aktywny Wypoczynek arrow Porady i artykuły arrow Bezpieczeństwo w głębinach oceanu - ubezpieczenie dla płetwonurków
Bezpieczeństwo w głębinach oceanu - ubezpieczenie dla płetwonurków Drukuj E-mail

nurkowanie Jak spędzasz letni urlop? Leżąc na plaży, czy czynnie - np. nurkując w różnych częściach świata? Jeżeli w ten drugi sposób - to na pewno niejednokrotnie usłyszałeś przed wyjazdem, że ubezpieczenie, które chciałeś wykupić nie uchroni Cię przed konsekwencjami wypadku przy nurkowaniu albo musisz zapłacić wysoką, dodatkową składkę. Czy słyszałeś o organizacji: Divers Alert Network, co dosłownie oznacza Alarmową Sieć dla Nurków? Jeżeli nie - przedstawiam Ci kilka przydatnych informacji na ten temat.

DAN jest międzynarodową organizacją typu non - profit, czyli organizacją, której zadaniem nie jest osiąganie zysku. Najczęściej jest to stowarzyszenie - dobrowolne, trwałe i samorządne zrzeszenie o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące działalności, której podstawą jest praca społeczna członków. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe organizacji są przeznaczane na realizację celów statutowych. W Polsce z takich organizacji można wymienić na przykład: Związek Harcerstwa Polskiego, czy Polski Czerwony Krzyż, a z międzynarodowych: Amnesty International lub Towarzystwo National Geographic.

DAN to międzynarodowa sieć alarmowa dla nurków. Nazwa jest angielskojęzycznym skrótem pochodzącym od słów Divers Alert Network. Sieć ta powstała w 1980 roku, z inicjatywy amerykańskich i włoskich naukowców, którzy rozumieli, że udzielanie pomocy poszkodowanym nurkom wymaga specjalnej wiedzy, której trudno doszukać się w standardowym systemie opieki medycznej.

Misją DAN jest utrzymanie międzynarodowej sieci ośrodków alarmowych. Ośrodki te zapewniają całodobową, specjalistyczną pomoc w razie wypadku nurkowego lub problemów wynikłych z nurkowania.

DAN zajmuje się również doradztwem z dziedziny medycyny nurkowej, prowadzi badania nad zwiększeniem bezpieczeństwa nurkowania, organizuje seminaria i kursy, których celem jest poszerzenie wiedzy nurkowej i odpowiedzialności nurków amatorów. DAN zapewnia środki finansowe oraz techniczne wsparcie w terapii hiperbarycznej (tlenowej) dla specjalistycznych ośrodków w krajach rozwijających się.

Dzięki członkostwu w DAN możemy zaistnieć w globalnej organizacji skupiającej miłośników nurkowania, która zrzesza ponad 200 000 osób. Możemy udzielać się w pracach badawczych, ale także działać ku zwiększenia bezpieczeństwa swoich kolegów i siebie. Daje to niewątpliwie niesamowitą satysfakcję osobistą. Oprócz tego nurkowie otrzymują również usługi, takie jak na przykład: całodobowa pomoc medyczna z rąk profesjonalistów, Travel Assist asekuracja w czasie transportu w każdym wypadku związanym z nurkowaniem, czy Asekuracja w czasie podróży, która obejmuje również członków rodziny.

DAN zapewnia też specjalnie skonstruowane ubezpieczenie, które obejmuje: specjalne polisy w zakresie nurkowania wystawiane przez najlepsze firmy ubezpieczeniowe, honorowane na całym świecie, a także pomoc w procedurach administracyjnych formalnościach w razie wypadku nurkowego.

Członkostwo w DAN można uzyskać zapisując się przez wykup odpowiedniej polisy na stronie internetowej Organizacji o bezpiecznym połączeniu SSL (szyfrującym dane osobowe). Istnieją cztery rodzaje wniosków:

  • Wniosek dotyczący Członkostwa Indywidualnego
  • Wniosek dotyczący Członkostwa Klubowego
  • Chcę podarować członkostwo DAN
  • Short-term diving student membership - czyli krótkoterminowe członkostwo dla studentów.

W PLANIE INDYWIDUALNYM DLA NURKÓW REKREACYJNYCH - (sports divers), mamy do wyboru trzy typy polisy: Basic, Mambership, różniące się zakresem, i Super Master.

W PLANIE INDYWIDUALNYM DLA NURKÓW ZAWODOWYCH (Nurkowie zawodowi, instruktorzy, pomocnicy instruktorów i przewodnicy podwodni), również możemy wybrać między trzema propozycjami: Basic Professional i Super, Master - nurkowie zawodowi dodatkowo mogą wykupić ochronę prawną: Luxus. Innym dodatkiem dla nurków pracujących zawodowo (professional 24 divers) jest: odpowiedzialność cywilna i ochrona prawna proponowana w dwóch wariantach.

W PLANIE WSPARCIA RODZINY, który dotyczy nurków i rekreacyjnych, i zawodowych mamy do wyboru dwie opcje.

W opcji GRUPOWE CZŁONKOSTWO (DAN CLUB), czyli oferty przeznaczonej dla szkół, klubów nurkowych, centrów nurkowych, organizacji o profilu nurkowym, DAN proponuje nam aż cztery, CLUB B, CLUB A PLUS, CLUB A, CLUB C.

Sieć DAN składa się z niezależnych, niedochodowych organizacji (np.: DAN America, DAN Europe, DAN Japan, DAN South Africa, DAN South East Asia Pacific). Organizacje te finansowane są z opłat własnych członków. Istnieje pięć głównych ośrodków alarmowych: ośrodek w Royal Adelaide Hospital w Adelajdzie (Australia), DAN Europe Travel Assist Alarm Center z siedzibą w Mediolanie (Europa), wydział medyczny na Uniwersytecie w Tokio (Japonia), na Uniwersytecie Duke Centrum Medycznego Durham w Północnej Karolinie (USA), a w Afryce w RPA w Johannesburgu.

W Europie działa również sieć regionalnych ośrodków alarmowych odpowiadających istniejącym obszarom językowym. Ośrodki, te prowadzone są przez najlepszych krajowych specjalistów, współpracujących z Centralnym Biurem DAN Europe i DAN International. Należy pamiętać, że DAN Europa to również Europa Środkowo-Wschodnia oraz rejon Oceanu Indyjskiego z trzema centrami DAN w Hurghadzie i Sharm El Sheikh w Egipcie oraz na Malediwach.

Oznacza to, że DAN chce być właśnie tam, gdzie jest najwięcej turystów. Przecież Australia, czy Egipt to jedne z najsłynniejszych destynacji miłośników nurkowania ze względu na znajdujące się tam unikatowe rafy koralowe: Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii, czy tą bliżej nas na Morzu Czerwonym. W Egipcie najbardziej znaną miejscowością pod tym względem jest Dahab z podwodnym parkiem i Rafą Blue Hole.

Danuta Dmochowska
ubezpieczeniaonline.pl