Aktywny Wypoczynek arrow Porady i artykuły arrow Ubezpieczenie turystyczne - "Być człowiekiem to właśnie być odpowiedzialnym"
Ubezpieczenie turystyczne - "Być człowiekiem to właśnie być odpowiedzialnym" Drukuj E-mail

Ubezpieczenie turystyczne to niezbędny element każdej podróży turystycznej. Wiele osób może pomyśleć: „po co mi takie ubezpieczenie? Jestem z natury optymistą i wierzę, że nic złego mi się nie przytrafi. Już tyle razy wyjeżdżałem zagranicę na urlop czy w sprawach służbowych. I wszystko do tej pory było w porządku". To prawda, z pewnością i tym razem wszystko będzie dobrze, Twój urlop będzie udany a wyjazd służbowy bardzo efektywny. Jednak odpowiedzialna osoba - którą zapewne jesteś - powinna zapewnić ochronę sobie oraz swojej rodzinie. Chociażby ze względu na swoje dzieci i tych, których kocha.

Oto kilka przykładowych zdarzeń, jakie mogą Cię spotkać, gdy szykujesz się do wyjazdu i w czasie jego trwania. Przeczytaj, przemyśl i raz jeszcze zastanów się czy przypadkiem nie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wygodę. W końcu wyjazd zagranicę ma być przyjemnością, a nie pasmem smutnych zdarzeń i stresów.

 • Przybywasz na lotnisko we wskazanym czasie a tu okazuje się, że Twój lot i kilka następnych zostało odwołanych, co potwornie komplikuje Twoje dalsze plany.
 • Twój bagaż, w którym miałeś m.in. swoje rzeczy osobiste, może również lekarstwa, zaginął na lotnisku. Jesteś w obcym kraju, bez ubrań czy leków, które musisz zażywać.
 • Potrzebujesz pomocy lekarskiej, a właśnie ukradziono Ci portfel, karty kredytowe, paszport.
 • Przybywasz do kurortu a na miejscu okazuje się, że biuro podróży nie zapewniło Ci nawet podstawowych wygód.
 • Chcesz przerwać wakacje, podróż służbową choćby z powodu jakiegoś zdarzenia w Twojej rodzinie, zagrożenia atakiem terrorystycznym - co w obecnych czasach wcale nie występuje tak rzadko - czy zagrożenia huraganem, powodzią itp.

To tylko niektóre ze zdarzeń mogących Ci się przytrafić w podróży. Może jednak warto zainwestować w ubezpieczenie turystyczne i mieć kogoś, kto w razie potrzeby pomoże Ci bezpiecznie powrócić do domu czy ułatwi Ci pobyt w obcym kraju w razie problemów?

Na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć przeróżne ubezpieczenia turystyczne. Do najważniejszych, najczęściej spotykanych należą:

 1. ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą - pokrywa ono na ogół koszty poniesione na leczenie ambulatoryjne lub szpitalne związane z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem.
 2. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - umożliwia otrzymanie świadczenia, jeżeli doznane uszkodzenie ciała spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu (o uszczerbku decyduje lekarz współpracujący z Towarzystwem).
 3. ubezpieczenie bagażu podróżnego - chroni przed utratą bagażu wskutek kradzieży, rabunku lub zniszczenia. Czasem polisa obejmuje również ochronę przed zaginięciem bagażu w czasie zdarzenia losowego.
 4. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej turysty - chroni przed odpowiedzialnością majątkową wobec osób, którym właściciel polisy nieumyślnie lub nieświadomie wyrządził szkodę.
 5. warto się też zastanowić nad wykupieniem usługi assistance - zapewnia ona pomoc i opiekę medyczną w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Na ogół zapewnia transport lub inne przewidziane w polisie usługi.
 6. innym dodatkowym ubezpieczeniem może być ubezpieczenie kosztów odwołania podróży zagranicznej lub wcześniejszego z niej powrotu.

Jedno jest pewne - każda rozsądna osoba powinna pomyśleć o zakupie ubezpieczenia turystycznego. Jednak są osoby, którym podstawowe ubezpieczenie tego typu nie wystarczy. Muszą koniecznie dobrać sobie umowy dodatkowe, czyli ich ubezpieczenie powinno być pełniejsze, powinno chronić przed konkretnymi zagrożeniami. Poniżej wyszczególniłam kilka grup osób, które bez ubezpieczenia turystycznego wręcz „nie mają prawa" opuszczać naszego kraju:

 • Przede wszystkim osoby chore, np. cukrzycy, alergicy, wszyscy Ci, którym pomoc medyczna może być za granicą bardzo potrzebna. Oczywiste jest to, że osoba, która musi regularnie zażywać leki, z pewnością na czas podróży zaopatrzy się w stosowne ilości, jednak świadomość, że w każdej chwili będzie mogła liczyć na pomoc lekarska na odpowiednio wysokim poziomie, z pewnością zaoszczędzi jej stresów.
 • Ponadto oczywiście osoby uprawiające sporty ekstremalne - snowboard, nurkowanie, wspinaczki wysokogórskie. Takie osoby są jeszcze bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Ubezpieczenie turystyczne oferowane jest zarówno osobom uprawiającym takie sporty zawodowo jak i amatorsko. Wypadek podczas urlopu, czy po prostu choroba może się zdarzyć przecież każdemu, tym bardziej osobom z takimi zainteresowaniami, a trzeba pamiętać, że koszty leczenia za granicą często przekraczają możliwości finansowe polskiego turysty.
 • Ubezpieczenie turystyczne to bardzo dobry pomysł dla całych rodzin udających się na wakacje. Małe dzieci chorują częściej niż dorośli, bo są po prostu bardziej podatne na bakterie, wirusy, wszelkiego rodzaju zakażenia. Dlatego jeśli wybierasz się za granicę z dziećmi koniecznie powinieneś o nich pomyśleć.
 • Jeśli zabierasz ze sobą np. rodziców warto też pomyśleć o ubezpieczeniu dla nich. To w końcu starsi ludzie, mimo tego, że w dniu wyjazdu mogą czuć się wspaniale, nigdy nie wiadomo jak zareagują chociażby na zmianę klimatu i czy nie będą potrzebowali pomocy.

Tak jak wspomniałam wcześniej, każdy z nas wyjeżdżając za granicę powinien pomyśleć o zabezpieczeniu siebie i swoich bliskich. Takie działanie świadczy po prostu o naszej odpowiedzialności i rozwadze. W czasie wakacji czy podróży służbowej odwiedzamy wiele miejsc, więc samo zagrożenie wypadkiem jest dużo wyższe. Do tego dochodzą choroby czy taka niemiła sytuacja jak choćby kradzież bagażu. Jest takie przysłowie „Polak mądry po szkodzie" - zadbaj o ubezpieczenie przed wyjazdem tak, aby być „mądrym przed szkodą".

Alicja Szakiel
ubezpieczeniaonline.pl